Jak funguje insolvence

Hlavní stránka / Dluhová poradna / Jak funguje insolvence

Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se Vám!

Insolvence funguje dvěma způsoby. První z nich je splátkový kalendář s jednou měsíční úhradou na všechny dluhy dohromady. Druhým způsobem fungování insolvence je zpeněžení majetkové podstaty. Jedná se o prodej hodnotného majetku dlužníka a částečné nebo plné uspokojení přihlášených věřitelů.

 

Potřebuji insolvenci

 

Funkce insolvence je kompletní oddlužení v definované maximální lhůtě. Dlužník potřebuje mít alespoň dva věřitele. Zároveň není schopen splácet řádně a včas. Insolvence může správně fungovat pouze tehdy, pokud jí není sledován nepoctivý záměr žadatele. V případě úspěšného povolení oddlužení soudem přináší tyto výhody:

 • Pouze jedna splátka na vše
 • Již žádné exekuce ani vymahači
 • Bezúročné plnění po zahájení oddlužení
 • Zákonem daný limit pro trvání insolvence
 • Je zde možnost odpuštění i velké části dluhu
 

Co znamená, když je někdo v insolvenci?

To znamená, že daná osoba je v platební neschopnosti a úpadku, který se dlužník rozhodl řešit insolvencí neboli osobním bankrotem. Může se jednat o fyzickou osobu, právnickou osobu, OSVČ, důchodce apod. Věřitelé se do řízení přihlašují sami a insolvenční správce musí každou jejich pohledávku prověřit.

 

Být v insolvenci znamená postavit se finančním problémům čelem a řešit takovou situaci zákonnou cestou. Právě zákon upravuje insolvenční řízení do podoby, jakou ji známe. Insolvence funguje v České republice od roku 2009 a za tu dobu prošla výraznými změnami. Mezi ty zásadní určitě patří úpravy maximální délky splácení nebo zjednodušení oddlužení pro podnikatele.

Jak postupovat?

Nyní Vám přinášíme přehledný popis, jak postupovat, pokud chcete svoji situaci začít řešit insolvencí. Oddlužení funguje prakticky stejně pro všechny bezmajetné osoby.

 1. Uvědomit si vážnost situace a chtít ji řešit
 2. Informovat se na základní fungování insolvence
 3. Konzultovat splnění podmínek pro oddlužení s odborníkem
 4. Nechat se zastupovat při sepsání přihlášky do insolvenčního řízení třeba advokátem
 5. Připravit si pár základních podkladů k sepsání návrhu na povolení oddlužení

Doporučujeme se obrátit na odbornou advokátní kancelář, která Vám vysvětlí osobně, jak funguje insolvence a celým procesem Vás provede. Případně lze využít služeb bezplatných poraden.

Fungování osobního bankrotu

Osobní bankrot se zahajuje skrze krajský soud a má 7 fází, které jsou většinou společné pro všechny. Níže se můžete chronologicky seznámit s fungováním osobního bankrotu:

 1. Podání návrhu na soud a zahájení řízení
 2. Možné doplnění podkladů či podání vysvětlení
 3. Rozhodnutí o úpadku řešeném osobním bankrotem
 4. Po povolení oddlužení je přidělen insolvenční správce
 5. 60 dní na přihlášení pohledávek věřitelů
 6. Splátkový kalendář nebo zpeněžení majetku
 7. Úspěšné oddlužení s úhradou 100% nebo odpuštění zbylé výše dluhu

Domluvte si osobní schůzku na pobočce ve Vaší blízkosti. Kvalifikovaný personál Vám vše vysvětlí osobně a budete mít lepší představu, co by Vás v insolvenci čekalo. Jsme tu pro Vás každý den v týdnu a každý týden v roce.

Mohlo by Vás zajímat

Možnosti

Oddlužnění je vhodné zvažovat ve chvíli předlužení, což znamená situaci, kdy nejste schopni pokračovat v původním domluveném splácení s věřiteli. Úpadek či hr...

Doporučení

Rychlé splacení dluhů je snem asi každého, kdo dluhy má. Naštěstí existují způsoby, jak si splácení urychlit. Přečtěte si v tomto článku, jak rychle splatit dluh...

Průvodce

K insolvenci je potřeba splňovat podmínky insolvenčního řízení a pro sepsání přihlášky do oddlužení je nutné připravit si potřebné podklady. Při vyhlášení o...