Podmínky bankrotu

Hlavní stránka / Osobní bankrot / Podmínky bankrotu

Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se Vám!

Osobní bankrot má dvě základní podmínky. Za prvé je nutné mít minimálně dva věřitele a za druhé být s těmito závazky minimálně 30 dní po splatnosti. Podmínek pro vyhlášení osobního bankrotu je ale více a zde se dozvíte vše potřebné.

 

Zajímám se o osobní bankrot!

 

Nejprve si zjistěte, zda podmínky pro vyhlášení osobního bankrotu splňujete. Níže naleznete přehledný seznam sedmi podmínek, které je nutné splnit zároveň:

 1. Minimálně dva věřitelé
 2. Závazky musí být jeden měsíc neuhrazeny
 3. Mít vlastní příjem nebo dárce
 4. Dosáhnout na minimální splátku cca 2 500,- měsíčně
 5. Nesledovat svým jednání nepoctivý záměr
 6. Nemít za sebou úspěšné oddlužení s odpuštěním části dluhu v posledních 10 letech
 7. Mít zpracovaný kompletní návrh na osobní bankrot bez chyb
 

V případě, že některou z podmínek nesplňujete, a přesto chcete žádat o osobní bankrot, musíte nejprve takovou podmínku opravit. Pokud opravit nelze nebo až ve velmi dlouhé době, doporučujeme využít jiné formy oddlužení.

Podmínky splňuji, co dál?

Osobní bankrot při splnění podmínek přináší výhody, které jsou pro mnoho předlužených lidí zajímavé. Pojďme si nejprve shrnout, jaké přínosy má insolvence pro člověka v neřešitelné životní situaci:

 • Jedna měsíční únosná splátka
 • Přesně daná maximální délka splácení
 • Konec exekucí a vymáhání
 • Zastavení úročení a růstu dluhu o penále
 • Možnost odpuštění části dluhu

V případě že vlastníte nemovitost či hodnotný majetek, bude takový majetek s velkou pravděpodobností nejprve zpeněžen insolvenčním správcem. Výtěžek z prodaného majetku bude použit na úhradu závazků.

 

První krok po splnění podmínek osobního bankrotu udělejte co nejdříve a domluvte si osobní konzultaci s odborníkem na insolvence. Ten Vám konkrétní dluhovou situaci zhodnotí a ověří, zda opravdu podmínky splňujete.

 

V případě vyhlášení osobního bankrotu musíte být zastoupeni advokátem nebo další osobou určenou v zákoně. Žádost se podává na krajský soud, který ji musí do tří pracovních dnů zpracovat. Průběh osobního bankrotu je stejný jako v případě insolvence. Tyto dva pojmy jsou synonyma.

Mohlo by Vás zajímat

Možnosti

Oddlužnění je vhodné zvažovat ve chvíli předlužení, což znamená situaci, kdy nejste schopni pokračovat v původním domluveném splácení s věřiteli. Úpadek či hr...

Doporučení

Rychlé splacení dluhů je snem asi každého, kdo dluhy má. Naštěstí existují způsoby, jak si splácení urychlit. Přečtěte si v tomto článku, jak rychle splatit dluh...

Průvodce

K insolvenci je potřeba splňovat podmínky insolvenčního řízení a pro sepsání přihlášky do oddlužení je nutné připravit si potřebné podklady. Při vyhlášení o...