Osobní bankrot

Hlavní stránka / Osobní bankrot

Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se Vám!

Osobní bankrot je proces, jak se zbavit dluhů. Podmínky, formy a možnosti osobního bankrotu jsou dány zákonem České republiky. Pro dlužníky má tento proces oddlužení také výhody, díky kterým se jedná o jednu z nejžádanějších forem skoncování s dluhy.

 

Chci osobní bankrot!

 

V první řadě je důležité vyjmenovat výhody, které osobní bankrot pro dlužníka přináší. Mezi ty nejpopulárnější patří:

  • Zastavení vymáhání
  • Skončení exekucí a konání exekutora
  • Stopnutí úročení a růstu penále
  • Jedna měsíční splátka s limitem doby splácení
  • Možnost odpuštění větší části dluhu
 

Podle konkrétní situace může být výhod daleko víc. Za zmínku ještě stojí dodat nutnost prověření výše pohledávek insolvenčním správcem a přiznání pouze zákonných úroků. Pro někoho může být výhoda i fakt, že v osobním bankrotu nikdo dlužníkovi nesmí půjčit.

 

Nevýhody tohoto procesu insolvence mohou být vnímány v dozoru nad dlužníkovým příjmem a majetkem po celou dobu trvání oddlužení. Nevýhoda osobního bankrotu pro někoho může být také fakt, že je uveden v insolvenčním rejstříku.

Co je potřeba k osobnímu bankrotu?

Zvažujete podání osobního bankrotu? V takovém případě si budete muset připravit podklady důležité ke zpracování návrhu na povolení oddlužení. Projděte si také podmínky, které je potřeba pro úspěšné schválení splnit. Níže je seznam podkladů, které jsou potřeba pro osobní bankrot:

Další potřebné informace Vám rádi sdělíme na osobní schůzce. Z Vaší strany bude k osobnímu bankrotu potřeba pouze součinnost. My se postaráme o veškeré vyřízení byrokratických dokumentů.

Jak zažádat o osobní bankrot?

Dlužník může zažádat o osobní bankrot v zastoupení advokátní kanceláře nebo dalších státem určených osob. Přinášíme Vám snadný návod, jak si o osobní bankrot požádat rychle, a hlavně bez zbytečných starostí:

  1. Zavolejte nám na uvedené číslo nebo napište Vaše tel. číslo do formuláře
  2. Proberte svojí situace s odborníkem
  3. Domluvte si osobní schůzku přímo ve Vašem regionu
  4. Připravte si potřebné dokumenty nebo to nechte na nás
  5. Počkejte na povolení osobního bankrotu soudem

Zažádat mohou fyzické osoby, podnikající osoby, důchodci a manželé společně.

Kdy se vyplatí osobní bankrot?

Osobní bankrot se vyplatí ve chvíli, kdy po Vás věřitelé vymáhají dluhy a úroky stále rostou. Když už nedokážete splácet všechny půjčky a ostatní závazky, tak můžete zvážit právě osobní bankrot. Ten se dlužníkům v mnoha případech vyplatí.

Jak probíhá bankrot a jak dlouho trvá?

Průběh osobního bankrotu je stejný jako v případě insolvence. Jedná se o jeden stejný proces oddlužení. Nejprve je potřeba v zastoupení podat návrh na soud. V případě úspěchu je dlužníkovi osobní bankrot povolen a přechází se k přihlášení věřitelů. Ti mají lhůtu 60 dní. Následuje osobní schůzka s insolvenčním správcem a po ní začíná splácení, případně prodej majetku.

 

Osobní bankrot trvá maximálně 5 let. Délku trvání lze ale zkrátit. V případě úhrady 100 % závazků dojde k ukončení a není nutné dále pokračovat. Osobní bankrot na 3 roky je pro invalidní a starobní důchodce. Tříletá doba ale platí také pro dlužníky, kteří dokážou uhradit alespoň 60 % ze svých dluhů.

Kdo ho schvaluje?

Jelikož se jedná o zákonem regulovaný proces, tak krajský soud schvaluje osobní bankrot na žádost dlužníka či věřitele. Ke schválení dochází po splnění podmínek a řádně vyplněné žádosti. Schválení insolvence trvá nejčastěji do jedno měsíce od podání.

Kdy můžu požádat o osobní bankrot?

Požádat o osobní bankrot můžete, když se nacházíte v platební neschopnosti. Jednoduše řečeno máte více věřitelů, kterým nejste schopni včas splácet. Požádat o osobní bankrot doporučujeme ve chvíli, kdy víte, že pro toto oddlužení splňujete podmínky a tušíte, jak osobní bankrot probíhá.

Kde vyhlásit osobní bankrot?

Osobní bankrot lze vyhlásit v organizaci Oddlužení lehce. Výhodou je osobní jednání na mnoha pobočkách po České republice, kde Vám popíšou fungování oddlužení a pomohou Vám insolvenci vyhlásit. Zkuste si najít pobočku ve Vašem okolí a domluvit si osobní schůzku. Oddlužení lehce Vám pomůže bankrot vyhlásit a podá za Vás přihlášku na insolvenční soud.

Závěrečné shrnutí

Naštěstí existuje zákon, který dává předluženým lidem v České republice jasně definovanou možnost oddlužení. Osobní bankrot je bez skrytých poplatků a bez dalšího úročení. Cesta k životu bez dluhů nemusí být nutně jako cesta po D1. Jsme tu od toho, aby Vaše oddlužení šlo lehce a pokud možno co nejrychleji. V případě nejasností nebo dotazů nám zavolejte nebo napište.

Mohlo by Vás zajímat

Možnosti

Oddlužnění je vhodné zvažovat ve chvíli předlužení, což znamená situaci, kdy nejste schopni pokračovat v původním domluveném splácení s věřiteli. Úpadek či hr...

Doporučení

Rychlé splacení dluhů je snem asi každého, kdo dluhy má. Naštěstí existují způsoby, jak si splácení urychlit. Přečtěte si v tomto článku, jak rychle splatit dluh...

Průvodce

K insolvenci je potřeba splňovat podmínky insolvenčního řízení a pro sepsání přihlášky do oddlužení je nutné připravit si potřebné podklady. Při vyhlášení o...